Gaye Bilişim yazılım, elektronik ve eğitim alanında profesyonel danışmanlık hizmeti sunar.

  • Merkez

    Petrol İş Mahallesi Levent Sk. No 13/A Kartal/İSTANBUL

  • Telefon

    0 (216) 519 27 32

  • Email

    info@gayebilisim.com

PROJELER

Tramvay Takip Sistemi TTS (v2)

Tramvay Takip Sistemi, Kabataş-Bağcılar Tramvay Hattı işletmesinde kullanılan tramvay araçlarının konum başta olmak üzere operasyon verilerinin Kumanda Merkezi tarafından anlık olarak izlenmesini ve yönetilmesini sağlar. Seferlerin etkin bir şekilde yapılabilmesi için araçların konum bilgilerinin yüksek hassasiyet ile izlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda aracın yönü, konumu, hızı gibi bilgileri elde etmek adına tasarlanan elektronik kart ve gömülü yazılımlar vasıtasıyla araçlardaki sensörlerden veri alınmaktır.

Elde edilen veriler geliştirilen yazılımlar ile Kumanda merkezindeki personelin kullanımına uygun ara yüzlere dönüştürülüp görüntülenmektedir. Yine geliştirilen yazılımlar ile bu veriler kaydedilerek, daha sonrasında yeniden oynatılabilmekte, işletme raporlama ve planlama aşamalarında kullanılabilmektedir.

Şekil 1. TTS Yazılımında Tren Bilgilerinin Gösterilmesi

 

Kumanda Merkezi ekranının tek ekranlık  genel görüntüsü Şekil 1 de gösterilmiştir. Hat üzerinde ray blokları, kavşak bölgeleri, makaslar, istasyon bölgeleri ve trenler bulunmaktadır.

TTS yazılımındaki hat çizimi 1920*1080 çözünürlüklü 4 monitöre yayılacak şekilde tasarlanmıştır.

Kullanıcı giriş ekranından farklı seçim yaparak yazılımı tek ekran veya 3 ekran olarak da görüntüleyebilmektedir.

Arama butonu üzerinden tren numarasına göre arama işlemi yapılabilmektedir. Araması yapılan trene ait bilgiler otomatik açılır ve tren hareketi ile senkronize görüntülenir. Bilgilerde değişiklik olması durumunda arayüz üzerinde değişim sayfa yenilemesi olmaksızın yenilenir.

Şekil 2. TTS Yazılımında İstasyon Seçimi

Hat menüsü yeni hat oluşturma arayüz sayfasında, yeni hat oluştulması için çift yönlü istasyon seçimi Şekil 2 de gösterilmiştir. İstasyon seçimlerine göre yeni hat oluşturulur. Mevcut hatlarda güncelleme yapılabilir. Mevcut hatların istasyon seçimleri görüntülenebilmektedir.

Şekil 3. TTS Yazılımında Sürücü Kart Güncelleme

Sitede anlatılan bilgiler çok yüzeyseldir. Detaylı olarak demo ve sunum için bizimle iletişime geçebilirsiniz.